Akıl Oyunları izle

Akıl Oyunları izle
1080P 7.8
1947'de John Nash , Princeton Üniversitesi'ne gelir. Martin Hansen ile birlikte matematik bursunu alırlar. Resepsiyonda umut vaat eden bir grup matematik ve fen yüksek lisans öğrencisi olduğunu görür. Richard Sol, Ainsley ve Bender'dır. Ayrıca oda arkadaşı Charles Herman ile tanışır.

Nash aşırı baskı altındadır. Ancak kendi orijinal fikrini yayınlamak ister. İlham lisansüstü öğrenci arkadaşlarıyla bir grup kadına bir barda nasıl yaklaşacaklarını tartıştıklarında gelir. Hansen Adam Smith'ten alıntı yapar ve "her insanı kendisi için" görüşünü savunur. Nash ise işbirlikçi bir yaklaşımın daha iyi başarı şansı doğuracağını savunur.

Nash yeni bir yönetim dinamiği konsepti geliştirir ve bu konuda bir makale yayınlar. Bu sayede MIT'de Sol ve Bender'ın ona katıldığı bir görüşme teklif edilir. Birkaç yıl sonra Nash'e düşman telekomünasyon Pentagon şifresinin çözülmesi istenir. Nash kodu zihinsel olarak deşifre eder. Diğer şifre çözücüler şaşkınlığı uğrar.

MIT'deki görevleri yetersiz görür. Gizemli amiri Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı William Parcher tarafından yeni bir görev verilir. Nash'e Sovyetlerin sakladığı bir bombayı tespit etmek için mesajları çözmesine yardımcı olacağı bir iş sunar. Kodun normal dergilerde, gazetelerde ve benzerlerinde bulunduğu söylenir.

Nash bu gizli kalıpları arama konusunda gittikçe takıntılı hale gelir ve sonuçları gizli bir posta kutusuna ilettiğine inanır ve takip edildiğini düşünür. Bu sırada öğrenci Alicia Larde ile tanışır ve randevuya çıkmak ister. İkisi aşık olur. Princeton'a dönüş ziyareti yapar. Charles ve yeğeni Marcee ile karşılaşır. Charles Nash'i cesaretlendirir ve Alicia'ya evlenme teklif eder. Evlenirler.

Rosen, Alicia'ya Nash'in paranoyak şizofrenisi olduğunu ve Charles, Marcee ve Parcher'ın sadece hayal gücünde bulunduğunu söyler. Alicia araştırmaya başlar ve Nash'e Savunma Bakanlığı'nın onlar için çalışan bir "William Parcher" olmadığını ayrıca gizli posta kutusuna teslim ettiği açılmamış belgeleri açıklar. Nash,insülin şok terapisi alır ve sonunda serbest bırakılır.

Kısa bir süre sonra Alicia Nash'in terkedilmiş bir kulübede görevi üzerinde çalıştığını keşfeder. Hastalığın tekrarladığını anlayan Alicia Nash'in bebeğini kontrol etmediğini ve suyla dolu küvete daldırdığını görür eve koşar. Nash, Charles'ın bebeği izlediğini iddia eder. Alicia, Dr. Rosen'i arar. Nash, Parcher'ın onu öldürmeye çalıştığına inanır. Parcher'ı uzaklaştırmaya çalışırken yanlışlıkla Alicia'yı ve bebeği yere düşürür.

Alicia bebeği ile evden kaçarken Nash Alicia'nın arabasının önüne atlar. "Marcee asla eskimiyor! Yaşlanmıyor!" demeye başlar. Nash'i üç yıldır tanıyor olmasına rağmen Marcee'yi hiç görmediğini anladığını söyler. Sonunda Parcher ve diğer figürlerin halüsinasyon olduğunu kabul eder.

Dr.Renen'in tavsiyelerine karşı Nash semptomlarını kendisiyle baş edebileceğine inanarak ilacını yeniden başlatmamaya karar verir. Alicia yanında kalmaya ve onu desteklemeye karar verir. Nash Princeton'a geri döner ve matematik bölümünün başkanı olan eski rakibi Hansen ile yakınlaşır.

Hansen Nash'e kütüphanede çalışma ve dersleri denetleme izni verir. 20 yıl boyunca Nash halüsinasyonlarını görmezden gelmeyi öğrenir. 1970'lerin sonunda tekrar öğretim görevlisi olmaya izin verilir. 1994 yılında Nash oyun teorisi üzerine yaptığı devrimci çalışmalarıyla Nobel Ödülü'nü kazanır. Profesörler tarafından onurlandırılır.

Nobel ödel töreninde ödülünü karısına adar ve "Ben sadece senin sayende buradayım" der.

  •  Süre: 135 Dakika
  • Ülke:
  • Yıl :
  • İzlenme: 947
  • Beğen: 0
  • Beğenme: 0
  • Kalite :1080P
5.0
Toplamda 0 oy verildi.
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Yorum Alanı